Şiddete Son Ver!

Bu son derece anlamlı eyleme katılan ve destek veren herkese çok teşekkürler!

Taner Beştek’e ve bisiklet üzerindeyken saldırıya uğrayan tüm bisikletlilere selam olsun, geçmiş olsun.

Bisiklet üzerinde vefat eden arkadaşlarımızı anmayı da unutmadık.

Bağdat Caddesinde okuduğumuz basın açıklamasının tamamı:

ŞİDDETE SON VER!

Avcılar’da bisikletiyle ilerlerken bir otomobil tarafından sıkıştırılan Ozan Cengiz Türkmen’e 5 kişinin birden bıçakla saldırmasının şoku geçmeden ve Ankara’da sarhoş bir otomobil sürücüsünün çarpması sonucu bisikleti üzerinde hayatını kaybeden 19 yaşındaki Umut Gündüz’ün acısı dinmeden Hatay’dan gelen inanılmaz haberle tekrar sarsıldık.

2 Ağustos Pazar günü Hatay’ın Arsuz ilçesinde bir minibüs, yolda bisikletiyle ilerleyen Triatlon sporcusu Taner Beştek’i sıkıştırarak bankete düşürdü. Yetmedi, sözlü tartışma esnasında dolmuş şoförü bir anda bıçak çekerek Taner Beştek’i boğazı ve akciğeri dahil olmak üzere 5 yerinden bıçakladı.

9 gün süren yoğun bakım tedavisi sonrası hayati tehlikeyi atlatan Beştek, en az 1 ay daha hastanede tedavi görecek. Taner Beştek’e geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyor ve kendisini bir an önce aramızda görmeyi diliyoruz.

Bu vahşi saldırıyı kınamak, bisikletliler olarak hemen hemen her gün trafikte maruz kaldığımız şiddet olaylarını protesto etmek ve artık toplumun her kesiminin gündelik parçası haline gelen şiddetin her türüne karşı çıkmak için burada toplandık.

Unutmayın ki Karayolları Trafik Kanunu’na göre bisiklet bir taşıttır ve tüm sokak ve caddelerde ve otoban statüsünde olmayan bütün karayollarında yolun sağ şeridinin tamamını kullanma hakkına sahiptir.

Ancak trafik kurallarını ve toplum düzenini hiçe sayan, direksiyon başına geçince kendinden geçen sürücüler yüzünden masum insanlar şiddet görmeye, yaralanmaya ve hayatlarını kaybetmeye devam ediyor.

Soruyoruz!

Çarparak öldürdükleriniz yetmedi, şimdi de bıçaklayarak mı öldüreceksiniz?

Bisikletlilere saygı gösterin, bizi fark edin, katilimiz olmayın!

Sadece bisikletliye şiddeti değil, giderek artan…
kadına şiddeti,
çocuğa şiddeti,
hayvanlara ve doğaya şiddeti,
tüm canlılara şiddeti,
evde, işte, okulda, sokakta şiddeti lanetliyoruz!

Şiddeti meşrulaştıran ve bundan beslenen her şeyi ve herkesi lanetliyoruz. Her şiddet olayından sonra faillerin serbest bırakılmasını veya komik cezalarla işin içinden sıyrılmalarını, buna izin veren adalet sistemini ve görevini yerine getirmeyen tüm kurumları da şiddetle kınıyoruz!

ARTIK ŞİDDETE SON VERİN! Bisiklet üzerinde saldırıya uğrayan tüm arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz ve bisiklet üzerinde hayatını kaybeden arkadaşlarımızı tekrar anmak istiyoruz:

Hasan Berk Baysal
Meril Çiğdem Durmuş
Zihni Şahin
Tolga Beyenir
Cumali Güçlü
Murat Demirtaş
Mustafa Onur Karaca
Çağatay Avşar
Vedat Koymalı
Tuncer Bayık
Burhan Günnar
Sabit Bulut
Onur Gözel
Mithat Altınay
Abdullah Karaca
Aytan Kar
Umut Gündüz
ve bisiklet üzerinde vefat eden tüm vatandaşlarımız…

Huzur içinde uyusunlar.

DHA çekimleri ile etkinlik

This entry was posted in Eylem – Etkinlik. Bookmark the permalink.

Yorum Bırak