Etkinlikler

BUP kurulduğu Aralık 2013’ten beri İstanbul’un farklı ilçelerinde farkındalık turları gerçekleştiriyor. Bu etkinliklerde trafiğin içinde ve hem yaya hem araç trafiğinin yoğun olduğu ana caddelerde sürüş gerçekleştiriliyor. Etkinlik öncesi rota belirlenirken güzergahın bu kriterlere uygun olmasına özellikle dikkat ediliyor. Farkındalık turlarına ortalama 200-300 bisikletli katılıyor ve trafiğin içinde bisiklet görünürlük ve farkındalığını artıran sürüş gerçekleşiyor. Düdükler, ziller ve bisikletlere asılan sloganlarla, bisikletlilerin trafik içinde yerleri ve hakları olduğu çevredeki tüm araç sürücülerine ve yayalara anlatılıyor.

BUP ilk eylemini Ocak 2014’te, bisiklet için alınan ek ücretin kaldırılması ve sadece gece değil yoğunluğun azaldığı öğle saatlerinde de bisiklet alınması talebiyle ‘Bu Bisiklet Metrobüse Girecek’ sloganıyla Söğütlüçeşme Metrobüs istasyonunda gerçekleştirdi. Trafikte hayatını kaybeden bisikletlilere dikkat çekmek için ‘Bisikletli Ölümlerini Durdurun’, bisikletlilerin trafikteki haklarını sürücülere hatırlatmak için ‘Trafikte Biz de Varız’, bisiklet yollarına park eden araçlara karşı ‘Sticker’, bisiklet yollarının önemine dikkat çekmek için ‘Yol Boyama’ eylemleri gerçekleştiriyor.

BUP bisikletlilerin de söz hakkı olması gerektiği düşüncesinden yola çıkarak Türkiye’nin ilk bisiklet forumlarını gerçekleştirdi. Dünyanın pek çok şehrinde aynı hafta sonu organize edilen, şehirlerin bisiklet dostu tasarımlara kavuşması için yeni fikirlerin üretilerek hayata geçirilmesini hedefleyen ve Türkiye’de ilk defa gerçekleşen Cyclehack organizasyonunu destekledi.

Kamu kurumları ile belediyelerin ulaşım politikalarında bisikletli ulaşımı gündemlerine almaları ve bisiklete önem vermelerini sağlamak amacıyla ortak projeler yürüterek hayata geçirilmesine katkıda bulunuyor.

Facebook üzerinden açtığımız etkinliklerimizden haberdar olmak için, görsele tıklayın.

WEB_ETKINLIK