Maalesef yine kötü haber aldık.

İstanbul’da pek çok bisikletlinin kullandığı Zeytinburnu sahilindeki “sözde” bisiklet yolunun en tehlikeli ve en güvensiz bölümünde, 22 Kasım Cumartesi gecesi bisikletliyle ilerleyen Vedat Koymalı maalesef hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı diliyoruz. Haberdeki “bisikletiyle ters yönde ilerleyen” ifadesi son derece yanlıştır ve yanıltıcıdır.

Bu elim kaza, dar kaldırım üzerinde İBB tarafından “gidiş-geliş bisiklet yolu” olarak belirlenen ve hızlı akan trafiğe karşı hiç bir koruması olmayan bölümde gerçekleşmiştir. Ağustos 2014’te bu yol üzerinde gerçekleştirilen Bisiklet Yoluna Sahip Çık etkinliğinde çekilen şu video (http://youtu.be/JS94S2bl6-Q) bisikletlilerin nasıl bir tehlike ile baş başa bırakıldığının resmidir.

Böylesi tehlikeli bir bölümü gerekli güvenlik önlemlerini almadan bisiklet yolu ilan eden İBB’yi ve ilgili tüm birimleri ve yetkilileri şiddetle kınıyoruz. Kazanın olduğu bölgede 25 Kasım Salı akşamı saat 20:00’de bir eylem düzenleyeceğiz. Duyarlı tüm bisikletlileri eyleme bekliyoruz. Eylemin etkinlik sayfası çok yakında açılacaktır.

This entry was posted in Haber. Bookmark the permalink.