Bisikletli Ulaşım Platformu – BUP 2014 Raporu

2015’in ilk gününde Bisikletli Ulaşım Platformu – BUP 2014 Raporu…
2014’te neler yaptık?

1. BUP HARİTASI
Türkiye’nin ilk “Bisikletli Ulaşım Haritası”nı hazırladık, herkesin haritadan etkin şekilde faydalanabilmesi için ücretsiz cep telefonu uygulamalarını tüm bisikletlilerin hizmetine sunduk.

2. BUP FARKINDALIK TURLARI
Kadıköy’de, Haliç’te, Fatih’te, Güngören’de, Esenler’de, Bağcılar’da, Üsküdar’da, Beşiktaş’ta, Şişli’de, Sultanbeyli’de ana caddelerde yüzlerce bisikletli ile birlikte farkındalık turları gerçekleştirdik.

3. METROBÜS EYLEMİ
“Metrobüs Bizi Karşıya Götür!” ve “Bu Bisiklet Metrobüse Girecek!” diyerek Metrobüs eylemi yaptık, metrobüslere gün içinde bisikletle binme talebimizi İETT’ye bildirdik ve kısa süre içinde istediğimizi aldık.

4. BYSÇ (BİSİKLET YOLUNA SAHİP ÇIK! HAREKETİ)
Hem Anadolu, hem de Avrupa yakasındaki bisiklet yollarında turlar düzenleyerek yollarımıza hep birlikte sahip çıktık.

5. TRAFİĞİ KAPATMA EYLEMİ
Bisiklet yollarını işgal eden araçları protesto etmek için yolları trafiğe kapattık, kendimizi trafik polisine ihbar ettik, polisin ilgisizliğini bir kez daha gözler önüne serdik.

6. BİSİKLETLİ ÖLÜMLERİ DURSUN! EYLEMİ
2013’te olduğu gibi 2014’te de bisikletli ölümlerini protesto ettik, “Bisikletli Ölümleri Dursun” diyerek Bağdat Caddesinde bisikletlerimizle yere yattık, hayatını kaybeden tüm bisikletli dostlarımızı andık, tek tek isimlerini haykırdık.

7. VEDAT KOYMALI
Kasım ayında Zeytinburnu sahilinde bisikletiyle ilerlerken hayatını kaybeden Vedat Koymalı’yı kazanın olduğu yerde andık, araç sürücülerinin dikkatsizliğini ve İBB’nin ihmalkârlığını protesto ettik.

8. YOL BOYAMA EYLEMLERİ
Bisikletlilerin yollardaki haklarını herkese hatırlatmak için özel boya ve kalıplar kullanarak yollara/caddelere bisiklet figürleri çizdik.

9. BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ GEÇİŞLERİ
#BoğaziçiKöprüsüBisikletliUlaşımaAçılsın diyerek her fırsatta Boğaziçi Köprüsünden bisikletlerimizle geçtik.

10. SOMA
Soma’da maden faciasında hayatını kaybeden yüzlerce işçi kardeşimiz için 19 Mayıs’ta çok özel bir tur düzenledik.

11. KOS (KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI)
Ormanlarımızın ve doğamızın katledilmesine dur demek için Kuzey Ormanları Savunmasının eylemlerine yağmur çamur demeden bisikletlerimizle destek verdik.

12. MARMARA’YI SAVUNUYORUZ! DOĞA ve KENT MİTİNGİ
Kadıköy’de çevreye ve doğaya duyarlı binlerce insanın katıldığı Doğa ve Kent Mitingine bisikletlerimizle katıldık; doğayı, İstanbul’u, Marmara’yı, bisikletli ulaşımı savunduk, “İsyan! Devrim! Bisiklet!” diyerek bisikletli ulaşıma gerekli önemin verilmemesine isyan ettik, bisiklet devrimi talebimizi ve yollardaki haklarımızı haykırdık.

13. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kampüs içinde bisikletle ilgili haklarını elde etmeleri için düzenledikleri eyleme destek verdik.

14. FUNDA MÜJDE
Özel tasarım bisikletiyle Amsterdam’dan İstanbul’a 90 gün boyunca elleriyle 4000 km. pedal çeviren Hollanda’nın ünlü tiyatro sanatçısı Funda Müjde’yi Engelsiz Pedal Derneği ile birlikte muhteşem bir etkinlikle karşıladık, bisikletlerimizle kendisine eşlik ettik ve Taksim’de Hollanda Konsolosluğu’ndaki muhteşem finişe hep birlikte imza attık.

15. ABOP
Ankara Bisikletliler Ortak Platformu’nun (ABOP) düzenlediği eyleme destek vermek için Ankara’ya gittik, TBMM’ye kadar hep birlikte pedal çevirdik, Meclis Başkanına verilen dilekçeye imza attık.

16. ULUSAL BAYRAMLAR ve 29 EKİM BİSİKLETÇİLERİ
29 Ekim’de ve 30 Ağustos’ta milli bayramlarımızı her zaman olduğu gibi Türk bayrakları ve balonları ile donatılmış bisikletlerimizle birlikte coşkuyla kutladık.

17. YURT DIŞINDA BİSİKLETLİ ULAŞIM
Amsterdam’da, Sao Paulo’da, Londra’da, Mexico City’de, New York’ta, Dubai’de, Miami’de, dünyanın pek çok farklı şehrinde bisikletli yaşamı ve bisikletli ulaşımı yerinde gözlemledik.

18. TOPLANTILAR
Başta Kadıköy Belediyesi, İETT ve Embarq Türkiye olmak üzere çok sayıda kurumla çeşitli toplantılar gerçekleştirdik, çok sayıda toplantıya, konferansa ve panele katıldık.

19. BUP FORUM
Türkiye’nin bisiklet konulu ilk forumu olan BUP Forum’u düzenledik.

20. KADIKÖY BELEDİYESİ HALK ÇALIŞTAYLARI
Kadıköy Belediyesi’nin “5 Yıllık Stratejik Plan Halk Çalıştayları”na düzenli olarak katıldık, belediyenin en önemli planları arasında “bisikletli ulaşım” konusunun yer almasını sağladık.

21. KADIKÖY İNÖNÜ CD. BİSİKLET YOLU PROJESİ
Kadıköy İnönü Caddesinde yapımı planlanan bisiklet yolu güzergâhı üzerinde tur gerçekleştirdik, online anket aracılığıyla o bölgede yaşayanların fikirlerini aldık, olası sorunları birlikte tespit edip çözüm önerilerimizi video kayıtlarıyla ve yazılı olarak Kadıköy Belediyesi’ne ilettik.

22. MEDYA
Eylemlerimiz ve etkinliklerimizle çok sayıda TV kanalı, gazete ve dergide haber konusu olduk, başta TRT Radyo ve Açık Radyo olmak üzere çok sayıda radyo programına konuk olduk.

23. SOSYAL MEDYA
Sosyal medyada farklı mecralarda (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, line.do) etkin şekilde yerimizi aldık, bisiklet ile ilgili teknik konuların da konuşulabilmesi için BUP Teknik sayfasını açtık.

2014 yılı boyunca BUP etkinliklerine ve eylemlerine katılan, destek veren herkese çok teşekkür ederiz. 2015’te de etkinliklerimiz, eylemlerimiz ve toplantılarımız devam edecek. Yeni yılda daha fazlasını yapmak ve bisikletli ulaşım farkındalığını hep birlikte artırmak için lütfen bizi takip etmeye ve desteklemeye devam edin.

This entry was posted in Çalışma – Proje. Bookmark the permalink.